Çok Biçimlilik (Polymorphism) Nedir?

cok-bicimlilik-polymorphism.jpg

Bir metodun farklı nesnelerde veya farklı ortamlarda farklı sonuçlar üretmesidir. Mesela "konuşmak" insan sınıfına ait bir metottur.

Kalıtım (Inheritance) Nedir?

kalitim-inheritance-cover.jpg

Normalde bu kavramı gerçek hayattan biliyoruz. En basit anlamda, örneğin "Ben annemin gözlerini almışım." dediğimde, tıp uzmanlarının buna getirdikleri yorum "siz annenizden kalıtımsal olarak şu özellikleri almışsınız." oluyor.

Covid19 Cases in Turkey CLI

covid19-cli-turkey.jpg

Şubat ayının ilk haftası haftalık il bazlı yayınlanan vaka verileri sonrasında geliştirdiğim Covid19 Türkiye Yoğunluk Haritası ile il bazlı olarak Türkiye haritası üzerinden illerin yoğunlukları görülebiliyordu.

Covid19 Density Map for Turkey.

covid-19-yogunluk-haritasi.jpg

İlk olarak Mart 2020'de ülkemizde görülmeye başlayan vakaların üzerinden -bu yazıyı yazdığım tarihte- neredeyse bir yıl geçti. Sağlık Bakanlığı Türkiye'deki vaka sayılarını uzunca bir süre toplam şekilde yayınladı.

Hello, again!

tekrar-merhaba.jpg

Çok Uzun Zaman Oldu... Blog yazmaya 2013 yılında başladım. Hesaplayınca üstünden tam 8 yıl geçmiş. 8 yıl önce bir anlık azimle karar verdiğim blog yazmaya belirli sebeplerden ötürü uzunca bir süre ara vermiştim. Ancak...